Read Etika by Baruch Spinoza Free Online


Ebook Etika by Baruch Spinoza read! Book Title: Etika
The author of the book: Baruch Spinoza
Edition: Dost Kitabevi
Date of issue: November 2014
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 645 KB
City - Country: No data
Loaded: 2345 times
Reader ratings: 6.1

Read full description of the books:Etika'nın Charles Appuhn'ün çevirdiği -Latince orijinaline de yer veren- Fransızca baskısından Hilmi Ziya Ülken'in yaptığı Türkçe çeviriyi içeren bu kitabın önsözünde, yapıtla ilgili şu sözler yer alıyor: "Bu büyük eseri birkaç satırda özetleme iddiasından uzağız. Bununla birlikte, belirli noktalarını işaret için göstermemiz gerekir ki, Spinoza'nın açıklamasında tuttuğu sıraya rağmen hakiki başlangıç noktası Descartes'tan ya da başka bir yazardan çıkarılmış bir cevher teorisi veya fikri değildir. (...) O kendi duygulanışlarının şuuruna sahiptir; nitekim, bir Beden'i olduğunu ve Beden hayatının hangi şartlarda sürüp gittiğini gözlem ile bilir. (...) Fakat bu bir çeşit bilgi ise de, son derece eksik ve kederli bir bilgidir, kederlidir, çünkü eksiktir; şuur edinmek, gerçi insan için ıstırap çekmek değilse de, hiç değilse edilgin olmak (pâtir), zor altında bulunmak, güdülmek, çoğu kere yük altında kalmaktır. Filozofun elinde, kurtulmak için nasıl bir araç vardır? Onun işi, hayatını terkip eden ilineklerden (arazlardan), asıl kendi varlığını meydana getirmektir: Bu bir matematikçinin inşa etmeyi bildiği şekle ve bu şeklin özellikleri üzerindeki fikrine benzetilebilecek bir fikirdir. O zaman edilgi ardından etki, dışsal ve basınçlı zorunluluğun ardından iradesine uygun olup Akıl halini alan bir zorunluk gelecektir. Ancak bu amaca ulaşmak için evrenle bağlılığına göre savunduğu bir bilgi ona mutlaka gerekecektir; buradan, önce bu evreni cevherindeki birlik ve tavırlarındaki çokluk içinde kavramak zorunluluğu çıkar. Etika, bir kelime ile, bizi şuurdan kendi kendimizin bilgisine, Tanrı bilgisini de kuşatan bilgiye yükseltir, bunun için sentetik bir açıklamada önce Tanrı'dan söz etmelidir."

Spinoza'nın yapıtında sırayla şu bölümler yer alıyor: "Tanrı Hakkında", "Ruhun Tabiatı ve Kökü Üzerine", "Duygulanışların Kökü ve Tabiatı Üzerine", "İnsanın Köleliği ve Duygulanışların Kuvvetleri Üzerine", "Zihin Gücü veya İnsanın Hürlüğü Üzerine". Kitabın bu baskısı, ayrıca, Harald Höffding'in Histoire de la Philosophie Moderne'inden bir bölüm ve Appuhn'ün Fransızca baskıya eklemiş olduğu notları da içeriyor.


Download Etika PDF Etika PDF
Download Etika ERUB Etika PDF
Download Etika DOC Etika PDF
Download Etika TXT Etika PDFRead information about the author

Ebook Etika read Online! Baruch Spinoza was a Dutch philosopher. The breadth and importance of Spinoza's work was not fully realized until many years after his death. By laying the groundwork for the 18th-century Enlightenment and modern biblical criticism, including modern conceptions of the self and, arguably, the universe, he came to be considered one of the great rationalists of 17th-century philosophy.
His magnum opus, the posthumous Ethics, in which he opposed Descartes' mind–body dualism, has earned him recognition as one of Western philosophy's most important thinkers. In the Ethics, "Spinoza wrote the last indisputable Latin masterpiece, and one in which the refined conceptions of medieval philosophy are finally turned against themselves and destroyed entirely."
Philosopher Georg Wilhelm Friedrich Hegel said of all contemporary philosophers, "You are either a Spinozist or not a philosopher at all."


Reviews of the Etika


EVAN

A charming book, a lot more!

TOBY

Very controversial Vpechalenija

ISOBEL

Interesting, exciting story.

AARON

There are clear drawbacks

JESSICA

The butterflies in my stomach have died ...
Add a comment
Download EBOOK Etika by Baruch Spinoza Online free

PDF: etika.pdf Etika PDF
ERUB: etika.epub Etika ERUB
DOC: etika.doc Etika DOC
TXT: etika.txt Etika TXT