Read Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük by Tarık Zafer Tunaya Free Online


Ebook Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük by Tarık Zafer Tunaya read! Book Title: Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük
The author of the book: Tarık Zafer Tunaya
Edition: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
Date of issue: 2002
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 589 KB
City - Country: No data
Loaded: 1900 times
Reader ratings: 5.8

Read full description of the books:"...O’nu Hukuk Fakültesi üçüncü sınıf talebesi olarak büyük bir kalabalık içinde uzun yolculuğuna uğurlarken Sarayburnu’na doğru ilerleyen anıtlaşmış top arabasının ardında yürüken tasarlamıştım."

Yaşamı boyunca Atatürk’ü, Atatürkçü düşünceyi ve Türk Devrimini incelemiş, millî mücadeleyi ve sonrasını tüm sebep ve sonuçlarıyla ele almış değerli bilim adamı Tarık Zafer Tunaya; 39 yıl önce kaleme aldığı Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük kitabını böyle anlatıyor.

Atatürkçülüğe çağın toplumsal sorunları açısından, "tarihsel gelişme yolları ve koşulları içinde" bakan Tunaya, bu eserinde, Cumhuriyet’e giden yolda Meşrutiyet ve Mütareke dönemleriyle Müdafaa-i Hukuk hareketinin biçimlendirdiği millî mücadele dönemini, siyasal ve toplumsal olayların gelişimi ve yarattıkları sonuçları incelerken, günümüzde de yaşanan sorunların çözümlerine dikkat çekiyor. Bu yanıyla bir başvuru kitabı niteliği de taşıyan Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük, değerli hocamızın yayımlanmasına devam edeceğimiz eserleri arasında ayrı bir yere sahiptir.


Download Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük PDF Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük PDF
Download Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük ERUB Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük PDF
Download Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük DOC Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük PDF
Download Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük TXT Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük PDFRead information about the author

Ebook Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük read Online! Tarık Zafer Tunaya (d. 1916, İstanbul - ö. 29 Ocak 1991, İstanbul), Türk hukukçu.

1916'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Ortaokulu ve Saint Benoit Fransız Lisesi'ni bitirdi. 1940'da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olarak Esas Teşkilat Hukuku kürsüsünde asistanlığa başladı. "Müessese Teorisinde Fikir Unsuru ve bazı Hususiyetleri" konulu teziyle doktor, "Amme Hukukumuz Bakımından İkinci Meşrutiyet'in Fikir Cereyanları" çalışmasıyla doçent oldu. 1959'da profesör olarak Anayasa Kürsüsü'ndedir, İktisat Fakültesi ile Gazetecilik Enstitüsü'nde ayrıca dersler verir.

1953-54'te Avrupa ve Amerika'da mesleki incelemeler yaptı. 27 Mayıs Darbesi'nde askerlerin meşruiyetini kaybetmiş bir iktidara karşı haklılığını belirten 28 Mayıs 1960 tarihli raporu imzalayan 7 kişilik bilim heyetinde yer aldı. Kurucu Meclis İstanbul İli Temsilciliği (6 Ocak 1961 - 25 Ekim 1961) ile 1961 Anayasasının hazırlanmasında komisyon üyeliği yaptı. Komisyon başkanı Sıddık Sami Onar'la anlaşamadı, ayrıldı. MBK onu Paris'te NATO emrinde görevlendirdi. 1961'de Kurucu Meclis üyeliği yapmıştır. 1965'de Melahat Hanım'la evlendi, yeniden üniversiteye döndü, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı, ardından kurucusu olduğu İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi dekanı oldu. 12 Eylül askeri darbesi onu görevden aldı. 1982 yılında yine aynı fakülteye dekan olarak atandı ve 1983 yılında yaş haddinden emekli oldu. 29 Ocak 1991'de öldü.

Legion d'honneur nişanı aldı (1980), Balıkesir Barosu'nca Anıtlaşmış On Hukukçudan Biri seçildi (1983), Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü'nü kazandı (1989).

Başyapıtı Türkiye'de Siyasal Partiler'dir (3 cilt).


Reviews of the Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük


LEO

There are significant drawbacks

FINLAY

Time flew unnoticed.

AMY

Light fiction for Cloudy day

RYAN

Why do you ask me to write a phone?

LILLY

Pozitivnenko, but naпve to the ugly.
Add a comment
Download EBOOK Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük by Tarık Zafer Tunaya Online free

PDF: devrim-hareketleri-inde-atatrk-ve-atatrklk.pdf Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük PDF
ERUB: devrim-hareketleri-inde-atatrk-ve-atatrklk.epub Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük ERUB
DOC: devrim-hareketleri-inde-atatrk-ve-atatrklk.doc Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük DOC
TXT: devrim-hareketleri-inde-atatrk-ve-atatrklk.txt Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük TXT