Read Hayaletin Sırrı by Joseph Delaney Free Online


Ebook Hayaletin Sırrı by Joseph Delaney read! Book Title: Hayaletin Sırrı
The author of the book: Joseph Delaney
Edition: Tudem Yayınları
Date of issue: 2010
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 27.42 MB
City - Country: No data
Loaded: 1478 times
Reader ratings: 7.3

Read full description of the books:Hayaletler, cadılar, hortlaklar, şeytani yaratıklar, karanlık ve dehşet. ‘Hayaletin Sırrı’ okuyucularının tüylerini diken diken etmeye hazırlanıyor!.. Havanın gitgide soğuduğu ve karanlığın çöktüğü bir anda Hayalet istenmeyen bir ziyaretçi ile karşılaşır. Tom ise bu yabancının varlığının ustasını neden bu kadar endişelendirdiğine bir anlam verememektedir. Hayaletin geçmişi onu yakalıyor olabilir mi? Ustasının tüm dünyadan saklamaya çalıştığı sırlar sonunda ortaya çıkınca Tom’un başı ne tür bir belada olacak? Bu yıl, tüm dünyada milyonlarca genç hayranı bulunan serinin yedinci kitabının yayımlanması şerefine, özel bir yarışma düzenlenmiş ve yedi Wardstone hayranı belirlenerek Hayalet’in yedi yeni çırağının seçilmesine karar verilmiş.

Dikkat: Karanlık Bastıktan Sonra Okunmamalı! Korku dolu dakikalar… İngiliz yazar Joseph Delaney’in, yedi kitaplık Wardstone Günlükleri Serisi’nin bu üçüncü kitabında geceler uzuyor, Tom ve ustası için Anglezarke’ta bulunan ‘kış evi’ne taşınma zamanı geliyor… Tom, bu evin korkutucu ve tehlikelerle dolu olduğunu duymuş olsa da hiçbir şey onun buna tam olarak hazır olmasını sağlayamayacaktı… Hem bu ev hem de genel olarak tüm Anglezarke Fundalığı, Hayalet’in gençliğine ait sırlarla doluydu. Bu sırlar gün ışığına çıkmak üzereydi. Ve tüm bölgede huzur kaçıracağa benziyordu… Türkiye’de de büyük beğeni kazanan serinin ilk kitabı ‘Hayaletin Çırağı’ 2011 yılında beyazperdeye de uyarlanarak geniş bir kitleyle buluşmaya hazırlanıyor!..


Download Hayaletin Sırrı PDF Hayaletin Sırrı PDF
Download Hayaletin Sırrı ERUB Hayaletin Sırrı PDF
Download Hayaletin Sırrı DOC Hayaletin Sırrı PDF
Download Hayaletin Sırrı TXT Hayaletin Sırrı PDFRead information about the author

Ebook Hayaletin Sırrı read Online! Joseph Delaney is a full time writer living in Lancashire, in the heart of Boggart territory. He first got the idea for the Wardstone Chronicles series when he moved to the village where he lives now and discovered there was a local boggart - ‘a man like me needs boggarts around’. He made a note in his notebook ‘a story about a man who hunts boggarts’ and years later when he had to come up with an idea at short notice developed this into ‘The Spook’s Apprentice’, the first book in the series.
He continues to draw upon the folklore of Lancashire and has acquired much local knowledge over the years which he tweaks and modifies to create his fictional world. Another source of inspiration has been Lancashire’s varied and atmospheric landscape. Many of the locations in the County are based on actual places in Lancashire.
In the early days of his writing career Joseph worked as a teacher at a Sixth Form College: his subjects were English, Film and Media Studies. He used to get up early and write every morning before work. That way he could write a book a year – which promptly got rejected! When the Americans bought the series he decided to give up teaching and write full time.
Prior to teaching he worked as an engineer in his twenties, completing an apprenticeship just like Tom Ward in the spook’s books.
Joseph describes his method of writing as a process of discovery. He doesn’t plot too far ahead and often doesn’t know what is going to happen until he writes it down. In other words he makes it up as he goes along. He prefers writing dialogue to description, in which he says he is a minimalist and leaves much to the reader’s imagination.
He has a new series underway, Arena 13. This is a complete departure from the world of ghosts, ghasts and boggarts and centres on a young boy called Leith and surprisingly, an Arena and an evil creature called Hob.
Joseph has three children and nine grandchildren and is a wonderful public speaker available for conference, library and bookshop events.
The Spook's Apprentice, The Spook's Curse and The Spook's Secret have all been shortlisted for the Lancashire children's Book for the Year Award. The Spook's Apprentice is the winner of both the Sefton Book Award and the Hampshire Book Award.


from publisher's website


Reviews of the Hayaletin Sırrı


HUGO

Book will go one time.

LEO

Time flew unnoticed.

HARRIET

An interesting book that says more than you can fit

LUCAS

Why do you need to drive a phone?

VICTORIA

The phone number must be written to protect against robots
Add a comment
Download EBOOK Hayaletin Sırrı by Joseph Delaney Online free

PDF: hayaletin-srr.pdf Hayaletin Sırrı PDF
ERUB: hayaletin-srr.epub Hayaletin Sırrı ERUB
DOC: hayaletin-srr.doc Hayaletin Sırrı DOC
TXT: hayaletin-srr.txt Hayaletin Sırrı TXT